MRB-T/152X82/SAT




Projekt magnetycznie permanentnego rozdzielacza blach o stałej biegunowości MRB.

M A G N E T Y C Z N Y    R O Z D Z I E L A C Z    B L A C H     T Y P U    M R B - T / 1 5 2 X 8 2 / S A T


OPIS OGÓLNY URZĄDZENIA

Urządzenie typu MRB-T/152X82/SAT stanowi przykład magnetycznego rozdzielacza blach o stałej biegunowości. Generuje ono kierunkowe pole magnetyczne o określonym zasięgu i wartości indukcji magnetycznej. Oddziałując bezkontaktowo, za pomocą linii sił pola magnetycznego, na stos blach lub jego część, sprawia, że poszczególne blachy ulegają lewitacji magnetycznej względem siebie, dając w rezultacie efekt rozdzielenia. Skuteczność interakcji magnetycznej zależy przede wszystkim od energii pola magnetycznego i jego zasięgu. Rozróżnia się efekt krawędziowy lub całkowity. Rozdzielenie krawędziowe ma miejsce wówczas, gdy wymiary blach tworzących stos są zdecydowanie większe niż zasięg penetracji pola magnetycznego. Można opisaną prawidłowość "wytworzyć" świadomie, planując niesymetryczne rozmieszczenie rozdzielaczy względem stosu. Efekt rozdzielenia całkowitego dotyczy blach o mniejszych gabarytach. Stopień penetracji pola magnetycznego w objętości blachy jest duży i gwarantuje efekt lewitacji, czyli zawieszenia w polu magnetycznym. Arkusze są w tym przypadku całkowicie rozdzielone względem siebie. Efekt lewitacji wymaga zwykle symetrycznego rozmieszczenia rozdzielaczy względem stosu.

Sposoby magnetycznego rozdzielania blach. Magnetyczny rozdzielacz blach typu MRB-T/152X82/SAT jest urządzeniem magnetopermanentnym. Oznacza to, że system magnetyczny, zrealizowany na bazie magnesów trwałych, nie wymaga zasilania celem generacji pola magnetycznego. Mimo, że pole magnetyczne jest generowane zawsze, system ten może pracować w układzie załącz/wyłącz. Konstrukcja płyty nośnej została tak pomyślana, by można było w łatwy sposób zarówno zamontować jak i zaadoptować rozdzielacz do sterowania w układzie liniowym za pomocą siłownika. Załączenie układu polega na zbliżeniu rozdzielacza do stosu a wyłączenie - na jego oddaleniu. Niezależnie od ilości stosowanych rozdzielaczy, mogą one być sterowane synchronicznie lub oddzielnie. Możliwość automatyzacji sterowania jest tutaj opcjonalna i nie rzutuje w żaden sposób na parametry eksploatacyjne.


ZASTOSOWANIE

Produkcja, magazynowanie i obróbka blach wymaga najczęściej zapewnienia łatwej możliwości pobrania pojedynczego arkusza lub gotowego wykroju. Wbrew pozorom, pobranie ze stosu pojedynczego, płaskiego elementu z blachy, nie jest sprawą prostą. Blachy przylegają do siebie na dużej powierzchni i choćby z tego powodu samoistnie się "sklejają". Bywa, że w produkcie występuje szczątkowy magnetyzm, który dodatkowo wzmaga wspomniany efekt sklejenia. Jeszcze inną grupą czynników, wpływających na trudność pobrania pojedynczej blachy ze stosu, są oleiste środki konserwujące lub płyny chłodzące z maszyn obróbczych. Na wielkich powierzchniach działają jak klej i sprawiają, że stos ma wręcz charakter monolitu. W przypadku blach z materiałów magnetycznych, można w prosty sposób wyeliminować opisane efekty, używając magnetycznych rozdzielaczy blach o stałej biegunowości, takich jak prezentowany typ MRB-T/152X82/SAT.


CECHY SZCZEGÓLNE

  • bezzasileniowy system magnetyczny (zawsze gotowy do pracy),
  • możliwość sterowania siłownikiem liniowym,
  • brak zużywalności eksploatacyjnej,
  • bezobsługowość,
  • trwałość,
  • uniwersalność eksploatacyjna i montażowa,
  • łatwość adaptacji i rozbudowy,
  • kompaktowość wykonania.

  • PODSTAWOWE PARAMETRY TECHNICZNE

  • zasilanie: nie wymaga zasilania,
  • pole magnetyczne: gradientowe G50/H33,
  • ilość biegunów: 2,
  • system magnetyczny BSB/30-20-30.

  • TYP MRB-T/152X82/SAT

    Wymiary magnetycznego rozdzielacza blach typu MRB-T/152X82/SAT. Rzuty przestrzenne przód/tył magnetycznego rozdzielacza blach typu MRB-T/152X82/SAT.

    TYP MRB-T/152X82/SAT - PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA SIŁOWNIKÓW W STEROWANIU ROZDZIELACZEM BLACH

    Wizualizacja sterowanego układu załącz/wyłącz rozdzielacza blach typu MRB-T/152X82/SAT realizującego funkcję całkowitego rozdzielenia arkuszy na stosie.



    POWRÓT