SYNCHRONICZNE SPRZĘGŁA MAGNETYCZNE | HAMULCE MAGNETYCZNE | POWRÓT |
M A G N E T Y C Z N E
S Y S T E M Y
D W U S T A N O W E Synchroniczne sprzęgła oraz hamulce magnetyczne cechują się określoną funkcjonalnością, która w wielu przypadkach okazuje się całkowicie wystarczająca. Wymienione urządzenia są najczęściej eksploatowane w wariancie rotacyjnym, który wiąże się głównie z przenoszeniem lub wytracaniem momentu obrotowego. Rozwinięcie tych systemów stanowią urządzenia regulowane i sterowane. Wspomniane warianty pozwalają na wykorzystanie sprzęgieł i hamulców w szerszym zakresie i podnoszą znacząco ich uniwersalizm. Mimo wszystko istnieją dalej aplikacje, które stanowią pewne wyzwanie dla rotacyjnych systemów magnetycznych. Przykładem problemu, który można rozwiązać za pomocą odpowiedniej adaptacji konstrukcyjnej hamulca magnetycznego, jest układ permanentnego naciągu kabla zasilającego elektryczne maszyny ruchome. Suwnica pomostowa stanowi znakomity przykład elektrycznej maszyny ruchomej. Z uwagi na pobór mocy, suwnica jest zwykle zasilana i sterowana poprzez odpowiednio dobrany kabel. Zawiera on wszystkie potrzebne przewody oraz stanowi zabezpieczenie przed ich ewentualnym uszkodzeniem. Dodatkowo cechuje się zdefiniowaną odpornością na rozciąganie i jest w stanie przenosić, w ograniczonym zakresie, siły wzdłużne. Długość kabla jest dobrana do przewidywanego zasięgu maszyny ruchomej. Kabel zasilający musi być bezwzględnie chroniony przed uszkodzeniem. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest permanentne utrzymywanie naciągniętego kabla i jego odwijanie z zasobnika tylko w zakresie odpowiadającym aktualnym potrzebom, które wynikają z położenia maszyny względem źródła zasilania czy też zasobnika.
Dobór sprzęgła MSD jest podyktowany przede wszystkim analizą termiczną w zakresie określenia pojemności cieplnej konstrukcji. W przypadku opisanej aplikacji (i każdej podobnej), dominujący jest czas pracy asynchronicznej, który wiąże się wprost z wytwarzaniem ciepła. Kabel jest zwijany w sposób ciągły, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany czy nie. Praca synchroniczna ma miejsce okresowo, gdy już rozwinięty kabel, w miarę zbliżania się maszyny do źródła zasilania czy zasobnika, jest z powrotem nawijany. Praca w quasi-permanentnym poślizgu oznacza, że wartość przenoszonego przez sprzęgło MSD momentu obrotowego jest wytracana bezkontaktowo w układzie magnetycznym. Energia mechaniczna jest zamieniana na ciepło. Generowana moc cieplna jest zależna od ilości obrotów oraz wartości przenoszonego momentu obrotowego.
Sprzęgło MSD jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, którego konstrukcja została tak pomyślana, by umożliwić jego wykorzystanie jako sprzęgła synchronicznego, hamulca lub sprzęgła dwustanowego. W przypadku pracy w wariancie synchronicznym urządzenie zapewnia bezpieczne przenoszenie zadanej wartości momentu obrotowego. Eksploatowane jako hamulec gwarantuje stałe i powtarzalne generowanie określonej wartości momentu hamującego. Użytkowane jako sprzęgło dwustanowe, pozwala realizować bardziej skomplikowane funkcje, podobne do tych opisanych wcześniej na wybranym przykładzie. Przedmiotem dalszych opracowań jest sprzęgło MSDR, które w stosunku do wariantu MSD, charakteryzuje się dodatkową funkcjonalnością reduktora obrotów. |